Напрямки в ролер-спорті

На сьогоднішній день ролер-спорт ділиться на безліч напрямків, в яких є правила, проводяться змагання, і проходить навчання спортсменів. У розділі коротко розглянуті види ролер-спорту, які розвиваються як напрямки Міжнародною Федерацією Роллер Спорту (FIRS).

Artistic

[wonderplugin_gridgallery id=”9″]

Фігурне катання на роликах бере свій початок з фігурного катання на льодових ковзанах. Для катання використовуються спеціальні ролики, у яких замість переднього колеса ставиться маленьке нерухоме коліщатко або гальмо. Вони виконують ту ж функцію, що і зубчики на фігурних ковзанах. Незважаючи на загальні риси з фігурним катанням на ковзанах, катання на роликах має свої відмінності, і вважається більш складним.
Дисципліни у фігурному катанні на роликах: одиночне катання (обов’язкові фігури), фрістайл (виконання стрибків і обертань), парне катання, одиночний танець, парний танець, синхронне катання, командні виступи.

Inline Freestyle

[wonderplugin_gridgallery id=”10″]

Вид ролер спорту, в якому спортсмен на роликових ковзанах під музику виконує послідовність різних техніко-артистичних елементів на рівній горизонтальній площадці, заставленій лініями спеціальних невеликих конусів («фішок», «стаканів»). Зовні це схоже на танець на роликах, фігурне катання та слалом одночасно.
На змаганнях учасникам пропонується за встановлений час — 1 хвилина 30 секунд, продемонструвати свою програму. Програма показується на трьох паралельно виставлених доріжках по 20 конусів.

  • Оцінки виставляють четверо суддів, за такими якостями, як:
  • Техніка (technique) — складність елементів і переходів між ними, швидкість виконання елементів.
  • Стиль (style) — краса виконання елементів і переходів, оцінка додаткових елементів, як то: шпагати, розтяжки і т.п.
  • Управління (gestion, management) — оцінка обов’язкових елементів, відповідність програми музиці.

Також призначаються штрафи (penalties) за збиті фішки і невідповідність тривалості виступу відведеному часу, які відраховуються з загальної оцінки.

Inline Hockey

[wonderplugin_gridgallery id=”11″]

Командний вид ролер-спорту. Гра відбувається на полі з відповідною гладкою поверхнею, в якому хокеїсти використовують ключки, щоб забити пластикову хокейну шайбу у ворота суперника. Склад команди включає, як правило, 16 гравців, одиночасно з яких грають п’ять хокеїстів. Чотири члени кожної команди грають у полі, намагаючись взяти шайбу і забити гол у ворота команди-суперника, так само кожна команда включає воротаря. У ролер-хокеї силові прийоми заборонені, але це контактний вид спорту. На відміну від ролер-хокею на чотириколісних роликах (квадах), в яких контакт заборонений.
Сучасний інлайн-хокей на роликах зобов’язаний своїм розвитком, саме хокею. Поштовх його поширенню був покладений в 70-80х роках, коли хокеїсти з Міннесоти, США, шукали заміну льодовим ковзанам для тренувань в літню пору року. Надалі ролер-хокей зазнав деяких змін у порівнянні зі звичним хокеєм і вилився в окрему дисципліну.

Inline Alpine

[wonderplugin_gridgallery id=”12″]

Молодий вид швидкісного ролер-спорту, що швидко розвивається, та який є аналогом класичної дисципліни швидкісного гірськолижного спуску AlpineSki, на асфальтовій доріжці. Спортсмен на роликових ковзанах переміщається між стійками воріт по крутому схилу, як можна швидше. У змаганнях, учасники спускаються на роликових ковзанах по асфальтовій доріжці з 6-18% ухилом вниз, між гнучкими палицями.

Inline Alpine включає в себе наступні дисципліни: Inline Alpine Slalom, Inline Alpine Giant Slalom, Inline Alpine Parallel-Slalom.
У 2010 році був проведений перший Кубок Світу з цієї дисципліни ролер-спорту.

Inline downhill

[wonderplugin_gridgallery id=”13″]

Один з видів швидкісного ролер-спорту, в якому рух відбувається вниз з тривалого асфальтованого спуску. Особливістю такого швидкісного спуску є те, що ролеру не доводиться докладати зусиль на розгін і підтримання швидкості, концентруючись тільки на управлінні своїм рухом. Траса для швидкісного спуску має середній ухил 7-13% і включає в себе кілька крутих поворотів. Середня швидкість під час спуску близько 60 км/год, але на деяких ділянках траси швидкість може досягати і відмітки 110 км/год. Даунхилл особливо популярний у містах і на трасах, де рельєф місцевості створює великі перепади висот.
Починаючи з 2000 року визнаний Міжнародною Федерацією Роллер Спорту, як один з видів ролер-спорту.

Rink hockey

[wonderplugin_gridgallery id=”14″]

Хокей на роликах квадах (Quad) – командний вид ролер-спорту, в який грають на гладких, не слизьких майданчиках. Дві команди з п’яти чоловік (чотири хокеїсти в полі, і один воротар) повинні забити м’яч, за допомогою ключки у ворота суперника. М’яч можна бити тільки ключкою. Надмірний контакт між гравцями заборонений в Rink hockey, на відміну від Inline Hockey. Гра має два 25-хвилинних тайму (для дорослих), так само команди можуть брати тайм-аут в кожному таймі по одній хвилині. Команда складається як мінімум з шести (заміна воротаря не потрібна) і максимум десяти гравців.
Найбільш популярна в Іспанії, Португалії, Італії, Англії, Андоррі, Німеччини, Бразилії, Аргентині, Швейцарії. Хокей на роликах був демонстраційним видом спорту в 1992 році на Літній Олімпіаді в Барселоні.

Roller derby

[wonderplugin_gridgallery id=”15″]

Командний вид контактного ролер-спорту між двома командами ролерів з 5 гравців. Гра проходить на треку овальної форми і ділиться на два періоди по 30 хвилин. Рух на треку здійснюється проти годинникової стрілки. У кожній команді один гравець є «джеммером», який набирає для команди бали, решта 4 гравців є блокуючими. Завданням блокуючих є не пропустити вперед джеммера противника і одночасно дати дорогу своєму гравцеві. Джеммери стартують позаду блокуючих, їхнім завданням є подолати «пробку» з блокуючих і обігнати гравців. За кожного пройденого блокуючого призначається очко. Роллер-дербі — переважно жіночий вид спорту, але також існують змагання серед чоловічих і змішаних команд.
Дербі зародився у Сполучених Штатах Америки в 1930-х роках і з тих пір став популярний у багатьох частинах світу, так само був у списку нових видів спорту, що плануються до додаванню в олімпійську програму в 2020 році.

Skateboarding

[wonderplugin_gridgallery id=”16″]

Екстремальний вид ролер-спорту, що полягає в катанні, а також у виконанні різних трюків на скейтборді. Є кілька видів стилів катання на скейтборді.
Флетленд — стиль, в якому трюки виконуються на рівних поверхнях (таких як асфальт, гранітні плити) без перешкод.
Стріт — стиль, в якому трюки виконуються на вулиці. У ньому використовуються такі перешкоди, як сходи, бордюри, карнизи, поручні.
Фрістайл — стиль, в якому трюки виконуються тільки на площині. Був поширений в 70— 80-х роках.
Верт — стиль, в якому всі трюки виконуються на рампі.
Парк — стиль, в якому трюки виконуються у спеціально збудованих парках — на рампах. Скейт-парк може імітувати такі перешкоди як бордюри, сходи, поручні та ін.
Лайт – стиль, в якому трюки виконуються без особливої напруги.

Speed skating

[wonderplugin_gridgallery id=”17″]

Швидкісний вид ролер-спорту, в якому необхідно якнайшвидше подолати дистанцію на треку або на шосе з використанням роликових ковзанів. Для занять спідскейтінгу існують спеціальні моделі роликів. Їх основні відмінності — у великих за розміром колесах і довших рамах, що дозволяють розвивати велику швидкість, і жорсткому низькому черевику, що дає більш точну передачу зусилля при поштовху. Спідскейтинг, як і багато інших спортивних ролер дисципліни, з’явився як можливість тренуватися спортсменам ковзанярам в літню пору року. Так що багато спортсменів-ковзанярів по закінченню зимового сезону переходять на роликові ковзани, а з настанням нового сезону повертаються назад.
Однак цей напрямок став настільки популярним, що багато ролерів, що прийшли в ролер спідскейтинг, ніколи в житті не ставали на льодові ковзани.


X