Tatabanya Turul Cup 2019

28-29 липня в угорському містечку Татабанья, що поблизу Будапешту, відбувся останній цьогорічний етап Східноєвропейського Кубку зі спідскейтингу – Turul Cup 2019. Змагання зібрали близько 170 юнаків та дівчат із 14-ти клубів шести країн – Угорщини, Чехії, Словаччини, Польщі, Австрії та України, яка була представлена командою ПЛСУ у складі 17 спортсменів під керівництвом тренерів Руслана Маковецького та Яни Маковецької.

Черговий виїзд додав у скарбничку клубу шість золотих, три срібних та дві бронзових нагороди за сумою балів на всіх дистанціях змагальної програми, плюс золото та бронза у естафетах. А ще двом спортсменам зовсім трішки не вистачило до п’єдесталу пошани – посіли четверті місця у своїх категоріях.

Найстаршим із золотих медалістів став Даніїл Лузаков у категорії Junior C Men (юнаки 2007 р.н.). Даня був найсильнішим у спринтерському турнірі на 500 метрів та на довгій дистанції 2000 метрів на бали, що дозволило й за сумою балів обійти основного конкурента й вибороти першу сходинку п’єдесталу. До того ж слід зазначити, що Даня не відсиджувався за спинами суперників, а працював на дистанціях “з позиції сили” – вів групу, а потім вдало прискорювався на фінішних “розіграшах”. Ту ж саму впевненість у своїх силах продемонстрував й Ваня Івчатов у категорії Junior D Men (2008-2009 р.н.). Іван пішов навіть далі – ефектно виграв всі чотири дистанції й став абсолютним чемпіоном у категорії.

Чудово виступили й дівчата та юнаки у наступній віковій категорії Junior E. Тріо дівчат Єва Бабенко, Катя Цицанюк та молодша на рік Саша Кривошея дуже впевнено відпрацювали однією командою, а на довгих дистанціях старші дівчата не забули й допомогти молодшій подрузі. У підсумку – перше місце на всіх дистанціях у абсолютної чемпіонки Єви, друге – у Катерини, третє – у Олександри, весь п’єдестал за українськими спортсменками.

Щодо хлопців тієї ж вікової категорії, повторити дівочий результат завадило падіння Микити Корольова на дистанції 1000 метрів мас-старт, що значно ускладнило спортсмену завдання попадання у трійку найкращих. Партнери – Марк Сокрута й Микита Пантюхов – зробили, що змогли: на останній дистанції 800 метрів мас-старт грамотною командною роботою вивели Микиту на перше місце, але за сумою балів на дистанціях цього вистачило лише на четверту сходинку. До речі, то було не єдине падіння – у півфіналі спринтерського турніру на 300 метрів обидва Микити зіткнулись вже на початку дистанції та впали, що залишило їх за бортом фіналу та значно погіршило сумарну картину у загальному заліку для обох. Врешті решт, Микита Пантюхов, вигравши у процесі спринтерський турнір на 500 метрів, все ж посів другу сходинку, а першим у цій категорії став Марк Сокрута.

Ще три медалі було зібрано у категорії Junior F. Кріс Сіренко просто “не помітив” свого єдиного суперника з Австрії на кожній із трьох дистанцій й у підсумку закономірно став абсолютним чемпіоном у своїй категорії. Те ж саме стосується Марти Івчатової, що була першою на всіх трьох дистанціях, а на 100-метрівці ще й встановила рекорд треку для свого віку, що, крім неї, на змаганнях вдалось лише чеській спідскейтерці у старшій дівочій категорії. Другу сходинку зайняла ще одна спортсменка ПЛСУ, Саманта Сіренко. І, нарешті, наймолодша із команди ПЛСУ, трирічна Міра Івчатова, стартувала у категорії п’ятирічних дівчаток, чудово пробігла свої дистанції й посіла третє місце.

Найскладніше, з огляду на склад учасників в їх категоріях, довелось Денису Ромасу та Антону Цицанюку, двом Анастасіям, Лузаковій та Кривошеї, та Даяні Сіренко. Втім, Денису у найстаршій для українських учасників категорії Cadets Men вистачило запасу міцності, щоб впевнено посісти четверту сходинку навіть з огляду на падіння на одній з дистанцій.

Дівчатам, у свою чергу, вочевидь забракло досвіду боротьби за позицію у великих щільних групах спортсменів, де старші суперниці вже підключають весь арсенал жорсткої та не завжди чистої боротьби. До того ж – дуже сильний підбір суперників: для порівняння, час Насті Лузакової у фіналі спринтерського турніру на 500 метрів у категорії Junior C склав 52.158, тоді як час брата Данїїла в тій же віковій категорії серед хлопців – 53.987. Проте, Даніїлу це дозволило посісти перше місце, а Настя була п’ятою.

Щодо дівчат категорії Junior D – Насті Кривошеї та Даяни Сіренко, треба зазначити, що вони були “молодшим роком” і змагались не лише з однолітками, але й зі старшими на рік суперницями. Втім, Анастасія серед дівчат свого 2009 року за сумою балів стала другою, а на найдовшій дистанції 2000 метрів з вибуванням фінішувала першою серед однолітків. Проте, найголовнішим для дівчат став величезний дорогоцінний досвід роботи у групах, який можна отримати лише на європейських змаганнях з великою кількістю сильних суперниць.

Після індивідуальних змагань прийшов час естафетних перегонів. Тут українці також взяли дві медалі: команда Ваня Івчатов – Настя Кривошея – Даяна Сіренко посіли перше місце у своїй віковій категорії, а команда Денис Ромас – Антон Цицанюк – Настя Лузакова фінішувала третьою у категорії Кадети.

В цілому, виїзд, безсумнівно, вдався, а витривалістю юних спортсменів, що відбігали два повних дні під палючим липневим сонцем на розпеченому асфальтовому треку, можна лише захоплюватись!